רוב מוחלט של הזוגות בארץ הם זוגות נשואים. המצב דומה בחלק ממדינות העולם, אבל בארצות אחרות יש לא מעט זוגות החיים יחד כבני זוג, ואפילו מנהלים יחד משק בית משותף, אבל הם אינם זוג נשוי. ההגדרה של זוגות אלו היא 'ידועים בציבור'.

באופן עקרוני, אין חקיקה המסדירה את הזכויות של ידועים בציבור. אבל, החלות של חוקים קיימים חלים על זוגות ידועים בציבור, כך שהם נחשבים כזוג נשוי לכל דבר ועניין, והם יכולים לרכוש יחד דירה, ואפילו לאמץ, זה את ילדו של זה במקרה הצורך.

ידועים בציבור הוא מצב שמתאים לזוגות שלא רוצים לעבור דרך ערכאה דתית כדי להינשא, או לזוגות שלא יכולים להינשא על ידי ערכאה דתית. למשל, זוגות חד מיניים לא יכולים להינשא זה לזה על פי החוק. אבל הם כן יכולים להפוך לזוג ידועים בציבור, כך גם זוג בני דת שונה.

חשוב לדעת שלמרות שהם אינם נשואים, במקרה של פרידה, יכולים בני הזוג שנחשבים בתור ידועים בציבור ליהנות מכל האפשרויות העומדות בפני זוג נשוי העומד בפני מתן גט. כמובן, ללא צורך במתן גט, כך שכל אחד יכול לצאת מהשותפות הזוגית בכל זמן.

מתן גט אצל זוגות נשואים

מתן גט עבור זוג נשוי יכול להיות תהליך ידידותי או תהליך קשה וכואב. במקרים רבים, האפשרות למתן הגט מוטלת על הגבר בלבד. והוא יכול לעכב כרצונו את תהליך מתן גט. במידה ובני הזוג רוצים להתגרש, הם יצטרכו לחלק את רכושם, להחליט על משמורת משותפת על ילדיהם, ולקבוע דמי מזונות, הניתנים במקרים של מתן גט כאשר יש ילדים מתחת לגיל 18.

זוג נשוי המגיע אל בית משפט לענייני משפחה כדי להתחיל תהליך מתן גט לא צריך להוכיח שהוא חי כיחידה משפחתית, גם אם בני הזוג חיו בנפרד כבר שנים רבות.

אבל, במקרים של ידועים בציבור הרוצים לחלוק רכוש לפני פרידה, או במקרה של פטירת אחד מבני הזוג, צריך להוכיח שהם חיו יחד, והתכוונו לחיות יחד כמשפחה, כדי לאשר חלוקת רכוש כמו לזוג נשוי. ההוכחה תתבצע על ידי הבאת עדים שונים ומסמכים המוכיחים את חייהם המשותפים.

שתף.

השאר תגובה